Pacienti s rovnátky

Ortodontická léčba

Ortodontická léčba představuje období zvýšeného rizika vzniku zubního kazu. Je nutné, aby tito pacienti dokázali správně čistit zuby i s nasazenými rovnátky. Každý pacient má jiné uspořádání zubů, velikost mezizubních prostor, věk a tím i jiné nároky na pomůcky a techniku čištění.

Po nasazení aparátku pacient používá speciální orto kartáček a solo kartáček, který mu vybere dentální hygienistka a naučí s nimi pracovat. Solo technika jednosvazkovým kartáčkem je popisována jako nejúčinnější v péči o chrup s fixním aparátkem. U těch pacientů, kteří čištění jednosvazkovým kartáčkem nezvládnou, použijeme dětský kartáček s co nejmenší hlavičkou. Během orto léčby je nesmírně důležité čištění mezizubních prostor, které se změnou postavení zubů také mění. Po skončení léčby je prostory nutné opět přeměřit. Speciální mezizubní kartáček, který má kovové jádro obalené plastem, takže nevyvolává nepříjemné pocity při kontaktu dvou kovových drátů, se zavádí pod drátek aparátku a čistí skrytý prostor. K dočištění kroužků používáme kartáček tvaru kužele, který se zavádí jen tak hluboko, jak mezery aparátku dovolí a čistí místa, která jsou zdrojem zápachu a krvácení při nošení rovnátek.

Během pravidelných kontrol je posuzován stav dásně a skloviny zubů. Pokud pacient dokonale nečistí, v okolí rovnátka ulpívají zbytky potravy, sklovina je odvápněna a na povrchu zubů se objevují bílé skvrny. Toto postižení je nevratné a esteticky ruší. Může tak nastat situace, kdy po sejmutí rovnátek jsou zuby sice srovnané, ale s kazy, skvrnami, se zánětem dásní...

Čištění zubů s nalepeným fixním aparátkem zabere mnohem více času. Aparátek hygienu neznemožňuje, jen ji ztěžuje!

Novinky Dárkové poukazy ke koupi v ordinaci :-)

Sledujte nás také na facebook Zubní hygiena Děčín

Číst více
Partneři vzp santé